Praca przy komputerze a zdrowie

W rozmowach z pracownikami powtarza się opinia, że praca przy komputerze nie jest ciężką pracą. Taka opinia jest powszechna ale czy prawdziwa? Otóż praca przy komputerze nie wymaga dźwigania, pchania czy ciągnięcia. Co nie znaczy, że nie wpływa negatywnie na nasz organizm. Niejednokrotnie jest zabójcza dla naszego kręgosłupa i mięśni!

Z czego to wynika?

Czynności wykonywane przez pracownika fizycznego powodują aktywizację układu mięśniowo-szkieletowego poprzez naprzemienne rozciąganie i kurczenie mięśni oraz pracę stawów. Dzięki temu mięśnie pracują, są dobrze ukrwione i dotlenione a produkty metaboliczne są na bieżąco usuwane. Takie prace, określane jako wysiłek dynamiczny, mogą trwać stosunkowo długo bez wywoływania urazów czy objawów zmęczenia.

Sytuacja odwrócona – wysiłek statyczny. Z nim mamy do czynienia w pracy przy komputerze. Podczas tego rodzaju wysiłku nasz układ mięśniowo-szkieletowy przez długi czas jest narażony na wykonywanie czynności nienaturalnych dla niego. Mięśnie ulegają skurczeniu i pozostają w takim stanie przez długi czas. Pojawi się nadmierne napięcie co powoduje ucisk na naczynia krwionośne i nerwy obwodowe. Spada dopływ krwi a tym samym tlenu i substancji odżywczych. Metabolity nie są usuwane na bieżąco. Sytuacja ta nie jest naturalna dla organizmu i negatywnie wpływa na fizjologię a w następstwie także na nasze zdrowie i samopoczucie.