Ból pleców

Dolegliwości związane z bólem pleców oraz wady postawy mają ścisły związek z siedzącym trybem pracy. Wiele zależy od tego nie tylko jak długo siedzimy ale także w jakiej pozycji. A ta ostatnio uzależniona jest od właściwie dobranego krzesła. Takiego z regulowanym oparciem i ruchomą wysokością siedziska. Dobrze wyregulowane krzesło dopasowane do jego użytkownika zapewnia odpowiednie podparcie dla części lędźwiowej kręgosłupa, umożliwia właściwe ustawienie stóp na podłodze i jest odpowiednio twarde, tak by podtrzymać mięśnie naszych pośladków.

Duże znaczenie dla właściwej postawy mają też ustawienia kolejnych elementów wyposażenia naszego miejsca pracy takich jak MONITOR, KLAWIATURA i MYSZ.  Najprościej mówiąc: klawiatura i myszka powinny znajdować się przed użytkownikiem, tak by przy ruchu rąk łokcie były zgięte pod kątem prostym lub rozwartym. Właściwa odległość monitora od głowy to 60cm a jego górna część powinna znajdować się na wysokości naszych oczy, nigdy poniżej.

Ból pleców
KONIECZNE PRZERWY

Żadna pozycja, nawet ta prawidłowa i wygodna nie będzie działała na korzyść naszego kręgosłupa jeśli nie zrobimy przerw. Jeśli jest taka możliwość to co godzinę powinniśmy odejść od komputera na 2-5 minut. W miarę możliwości rozluźnić mięśnie wykonując proste ćwiczenia lub nawet położyć się z podniesionymi nogami by poprawić krążenie.

Pomocnym tu może być proste ćwiczenie rozluźniające.

Ćwiczenia rozluźniające kark: przechyl głowę w prawo, połóż dłoń z lewej strony i z całej siły próbuj wyprostować głowę, jednocześnie naciskając dłonią. Zmień stronę.

Więcej ćwiczeń, które możesz wykonać w biurze w kolejnym artykule.