Bądź modny, bądź ergo!

Co chwila atakują nas reklamy rzeczy, które są nam potrzebne. Coraz więcej z nich określa się mianem ergo – ergonomicznych. Ale co to oznacza, że coś jest ergonomiczne?! Czy nóż może być ergo? Otóż tak. Ergonomiczny oznacza, że dany przedmiot został dopasowany do anatomii i fizjologii ludzkiego ciała i dzięki prawidłowemu zaprojektowaniu dobrze współgra z naszym ciałem. Tak więc nóż może być ergo gdy idealnie pasuje do naszej ręki a ona męczy się jedynie minimalnie przy korzystaniu z niego.

Ergo powinny być także nasze miejsca pracy, w szczególności te gdzie wykorzystywany jest komputer. Wystarczy zastosować kilka zasad podanych poniżej by takie stanowisko stało się przyjaznym dla Ciebie i Twojego zdrowia.

PERSONALIZACJA PRZESTRZENI

To Ty decydujesz jak wygląda Twoje otoczenie, w tym także przestrzeń na Twoim biurku. Dostosuj ją do swoich potrzeb i oczekiwań. Ogranicz liczbę przedmiotów do niezbędnego minimum. Te które pozostały ustaw tak by korzystanie z nich było łatwe – by były w zasięgu Twoich rąk. Przy ustawieniu weź pod uwagę czy jesteś prawo- czy leworęczny i umieść z odpowiedniej strony rzeczy, po które sięgasz najczęściej. Wszystko to poprawi komfort Twojej pracy.

PORZĄDEK MUSI BYĆ!

Przy okazji zagospodarowywania przestrzeni na biurku warto pamiętać o jej uporządkowaniu i wyeliminowaniu zbędnych przedmiotów. Utrzymując porządek i czystość w swoim miejscu pracy wprowadzasz atmosferę profesjonalizmu.

Rada: regularnie porządkuj biurko sortując dokumenty i usuwając zbędne bibeloty. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego chaosu mogąc skupić się na wykonywanej pracy.

TWOJA POSTAWA

Twoje miejsce pracy to nie tylko biurko i komputer. Ważnym jego elementem jest krzesło. Dobrze dobrane zapewni odpowiedni komfort w pracy. Żadne krzesło, nawet najdroższe, nie będzie jednak wygodne jeśli go nie dostosujesz do swojego ciała. Te ergonomicznie dopasowane mają możliwość regulacji wielu parametrów, w tym wysokości siedziska, kąta nachylenia oparcia czy wysokości albo szerokości rozstawienia podłokietników. Zanim usiądziesz na takim krześle  zmień ustawienia dopasowując je do swojego wzrostu i wagi a Twój kręgosłup będzie Ci za to wdzięczny.

GIMNASTYKA

Żadne krzesło czy lśniące biurko nie pomogą jeśli nie będziesz racjonalnie gospodarował swoim czasem pracy. Ważne jest byś robił przerwy, podczas których zmienisz pozycję ciała i ruchy jakie wykonujesz. Jeśli to możliwe wykonaj kilka ćwiczeń. Te najprostsze znajdziesz w naszej kolejnej publikacji